Liczba instytucji finansowych uczestniczących w naszym porównaniu kredytów samochodowych systematycznie rośnie, nie możemy zatem narzekać na brak możliwości wyboru najlepszego z nich. Wybór taki można jednak uznać za zadowalający przede wszystkim wówczas, gdy wiemy, na które parametry powinniśmy zwracać uwagę, a które są traktowane przez ekonomistów jako swego rodzaju ozdobniki nie mające większego wpływu na sposób postrzegania kredytu.
W pierwszej kolejności wypada skoncentrować się na wysokości oprocentowania kredytu samochodowego. Każdy bank jest zobowiązany do udzielenia informacji na jej temat, a ponieważ obecnie widoczna jest tendencja do jej obniżania, znalezienie rozwiązań bardziej atrakcyjnych niż inne nie powinno być problemem. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że na wysokość oprocentowania wpływ ma również marka i wiek kupowanego samochodu. Jeżeli zatem planujemy w najbliższym czasie zakup na rynku wtórnym auta używanego, nie powinniśmy zapominać o weryfikowaniu informacji udzielanych przez banki właśnie pod tym kątem.
Innym parametrem, którego nie można lekceważyć decydując się na kredyt samochodowy jest wysokość prowizji. Właśnie ona jest źródłem zysku instytucji finansowej udzielającej nam wsparcia, nam jednak powinno zależeć na tym, aby prowizja była jak najniższa. W tym miejscu wypada przestrzec przed „ofertami promocyjnymi”. Często wydają się one rozwiązaniami wyjątkowo atrakcyjnymi, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że każda prowizja kiedyś się kończy. Jeżeli zatem decydujemy się na kredyt przyznawany na „niezwykle korzystnych warunkach”, przed podpisaniem stosownej umowy zorientujmy się, czy warunki te nie zmienią się w trakcie jej obowiązywania.
Wybierając kredyt samochodowy nie zapominajmy i o tym, że każdy bank ma swoją metodę zabezpieczania się na wypadek, gdybyśmy mieli problem z jego terminową spłatą. Nikogo nie powinno zaskakiwać to, że do czasu uregulowania zobowiązania bank jest współwłaścicielem naszego pojazdu, a my dokonujemy na jego rzecz cesji ubezpieczenia AC, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nie mamy do czynienia i z innymi obwarowaniami, które mogą generować dodatkowe koszty. Takie obwarowania to między innymi konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – atrakcyjna z punktu widzenia banku, ale zdecydowanie mniej opłacalna wówczas, gdy zastanawiamy się nad naszymi korzyściami.